Webdesign Competences Applied in European Framework – 2021

2022-1-RO01-KA122-VET-000079471
PROIECT ERASMUS+ DE MOBILITĂȚI PENTRU ELEVI 

 
vet 2023 logo6

OBIECTIVELE PROIECTULUI

Ob1. Dezvoltarea de competente specifice de web design prin utilizare de limbaje de programare si librării, în randul a 16 de elevi de clasa a XI-a si a XII-a de la specializarea matematică-informatică.
Ob2. Cresterea numarului de proiecte soft de tip pagina-web, elaborate de candidatii la examenul de atestat in informatica, in care sa fie folosite limbaje de programare superioare tehnologiei HTML.

Parteneri

 • PAQ-EQUIPAMENTOS DE ESCRITÓRIO, LDA -Barcelos, regiunea Norte, PORTUGALIA
 • MOBILTY FRIENDS, Barcelos, regiunea Norte, PORTUGALIA

Activitatea principală asumată în cadrul grupului a fost plasarea a 16 elevi de la Colegiul Național „Simion Bărnuțiu”, Șimleu Silvaniei, România, într-un stagiu de practică cu durata de trei săptămâni, la companii care au ca obiect de activitate designul web, din Barcelos, Portugalia. Obiectivul principal a fost dezvoltarea, în rândul elevilor implicați în mobilitate, a competențelor cheie digitale, cu accent pe dezvoltarea competențelor de realizare a paginilor web.

1cultural Barcelos1

Testimonials

testimonial3

Cele 3 săptămâni petrecute în stagiu au fost grozave! Oportunitatea de a lucra într-o agenție de marketing mi-a format o perspectivă diferită asupra domeniului în care vreau să excelez. E atât de plăcut să vezi cum munca ta apare online, făcând publicitate unei companii. Întors acasă mi-am rezervat un domeniu web pentru viitoarea mea afacere și îmi construiesc o pagină web a mea. În plus, am avut șansa să îmi petrec timpul liber alături de prieteni și să ne împărtășim experiențele.

testimonial1

Consider că experiența de 3 săptămâni, în Portugalia a reușit să mă atragă în domeniul de lucru specific designului paginilor web. Pentru mine a fost ca o bombă ce a explodat: cu informații, cunoștințe, abilități noi, oameni noi, o multitudine de locuri interesante de vizitat, chiar și stilul de viață și limba vorbită, toate schimbate brusc și dorința de a duce toate acestea la un alt nivel. Sunt convinsă că aș mai repeta experiența!

IMG-20230904-WA0000

 Am participat în cadrul stagiului de web design si pot spune că imaginea cu care am rămas după cele trei săptămâni petrecute într-o firmă din Portugalia, este una foarte limpede care ajută la pavarea drumului meu către succes. Orele petrecute în cadrul jobului și noile experiențe acumulate, mă îndreptățesc să spun:” DA, vreau să fac parte din dezvoltarea tehnologiei” și vă sfătuiesc și pe voi să descoperiți acest lucru, dacă încă nu ați făcut-o.

Beneficiari – 16 elevi de clasa a XI-a de la specializarea matematică-informatică, secția română și secția maghiară

 • Brăban Ovidiu
 • Chiliment Sergiu
 • Ghiarasim Antonia
 • Iacob Luca
 • Joldea Alexandra
 • Jozsa Andrei
 • Kovacs Ștefania
 • Pica Mihai
 • Pop Tudor Catalin
 • Porcar Tudor
 • Pușcas Vlad
 • Santavan Luca
 • Șuteu Cintia
 • Tătar Oana
 • Varga David
 • Zaha Daria

Mergând la locul de muncă

Rezolvând sarcinile de lucru

Propuneri de logo pentru proiect – proba practică

Rezultate – pagini web create

Vizite culturale, în timpul liber

Alte instantanee fotografice

The European Commission’s support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.