News

Programul ”Școli ambasador ale Parlamentului European”, ediția 2019/2020

Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” candidează în anul școlar 2019-2020 la titlul de Școală Ambasador a Parlamentului European.

Pentru aceasta un grup de 5 ambasadori seniori (prof. Șerban Bianca – Adriela, prof. dr. Brăban Mircea, prof. Crăciun Claudia, prof. Mureșan Anca-Ioana, prof. Berek Aliz-Ildiko) și 15 ambasadori juniori (Kovács Alexia-Melissa – IXC, Man Giulia-Maria – IXC, Moisi  Maria-Diana-IX C, Porcar Cezar-Andrei – IXC, Ihoș Iarina-Valentina – XC, Kovács Anett – XC, Moga Denis-Andrei – XC, Chioran Maria-Alexia – XE, Macovei Daniela-Maria – XE, Sabo Alexandru-Radu-X E, Sabou Dalia-Elisa-Georgiana – XF, Drăgan Dana-Raluca – XIA , Drăgan Dan-Raul – XI E, Sîrca Daniela-Maria – XI E, Man Oana-Cristiana – XIF) vor organiza activități de promovare a instituțiilor europene atât colegilor din școală cât și colegilor din alte școli, părinților și altor membrii ai comunității locale (lecții de geografie, istorie, cu tematică europeană, dezbateri, concursuri, întâlniri cu reprezentanți ai instituțiilor europene, activități în comunitate etc.)

Scopul principal al proiectului este înțelegerea structurii, a rolului și a sarcinilor pe care le au instituțiile europene : Parlamentul European, Consiliul European, Consiliul Uniunii Europene, Comisia Europeană, Curtea Europeană de Justiție și Curtea Europeană de Conturi.

Pentru susținerea activităților avute în vedere în școală s-a creat un colț informativ cu materiale despre Uniunea Europeană, cu module pedagogice despre instituțiile europene, toate servind ca materiale suport pentru activitățile prevăzute în acest an.

DESCOPERĂ PROGRAMUL ”ȘCOLI-AMBASADOR ALE PARLAMENTULUI EUROPEAN” (EPAS)!

http://www.europarl.ro/

Leave a comment