News

Festivitatea de decernare a titlului de Școală Europeană 2018

 

 Festivitatea de decernare a titlului de Școală Europeană 2018

 

Joi, 24 mai 2018 a avut loc, la Palatul Parlamentului București, festivitatea de decernare a titlului de Școală Europeană 2018. Acest eveniment, ajuns anul acesta la cea de-a XV-a ediție, se organizează în fiecare an pentru unitățile de învățământ preuniversitar, în vederea recunoașterii contribuției școlilor românești la sprijinirea eforturilor României de integrare în Uniunea Europeană.

Așa cum se specifică în Apelul Național 2018 pentru această competiție ”…certificarea școlilor cu titlul de ”Școală Europeană” le conferă recunoaștere și prestigiu, în cadrul comunităților educaționale, iar eforturile pe care le fac, pentru menținerea titlului obținut, determină un interes tot mai crescut pentru dezvoltarea de noi și noi proiecte, ceea ce conduce la o îmbunătățire a managementului școlar și la dezvoltarea unei culturi organizaționale solide.”

Competiția este deschisă tuturor unităților de învățământ preuniversitar și constă în elaborarea și evaluarea de către o comisie națională a unui portofoliu care atestă implicarea școlilor candidate în proiecte europene în paralel cu evaluarea calității și coerenței managementului școlii cu finalitate în impactul pe care activitățile cu caracter european l-au avut asupra culturii organizaționale și ethosului școlii. Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei a candidat anul acesta școlar, împreună cu alte 111 de unități de învățământ din 29 de județe, pentru obținerea acestui titlu, situându-se, în urma evaluării, pe locul 11 din lista celor 61 de unități cărora li se decernează anul acesta titlul de Școală Europeană 2018.

Această reconfirmare a titlului, pe care Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei îl deține din anul 2007, ilustrează implicarea activă și continuă a școlii în activități cu caracter european, în diferite proiecte finanțate de Comisia Europeană prin programul Erasmus+ sau alte organisme ale Uniunii Europene prin fonduri structurale, certifică rolul proiectelor europene în dezvoltarea școlii, în dezvoltarea resursei umane din unitate, confirmă rolul important al stagiilor de practică în străinătate pe care unii elevi le-au realizat în țări din blocul comunitar și validează auxiliarele didactice create și publicate de-a lungul anilor în cadrul diferitelor parteneriate multinaționale.

Certificatul a fost înmânat unei echipe de la Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei din care făceau parte: Kovacs Istvan directorul adjunct al unității; Mircea Brăban responsabilul comisiei de proiecte europene; Alexia Mihaela Hosu elevă în clasa a X-a însoțiți de o echipă de inspectori de la Inspectoratul Școlar Județean Sălaj: Maria Pop inspector școlar general, Mioara Gudea inspector școlar general adjunct și Aida Natalia Pop inspector școlar pentru proiecte educaționale, prezenți la această festivitate din capitală.

Prof. Dr. Mircea Brăban

Responsabil proiecte europene

Leave a comment